Gomađo

Zastupnik, uvoznik i distributer
proizvoda Detia Degesch

Slavka Ćuruvije 39b Beograd

011 2648 730

  (poziv na klik)

FUMIGACIJA / DEZINSEKCIJA MLINA
Početna E Reč struke E FUMIGACIJA / DEZINSEKCIJA MLINA

Uspešna dezinsekcija mlina podrazumeva obavezno tretiranje mašina, transportera i druge mlinarske opreme, jer su upravo oni glavni izvori infestacije štetnim organizmima. Međutim, od velikog broja poznatih insekticida, u mlinovima i skladištima, koristi se samo mali broj uz odgovarajuća ograničenja i mera predostrožnosti. Greške koje mogu da se naprave u tom pogledu imaju višestruke posledice u pogledu neupotrebljivosti proizvoda i neefikasnosti dezinsekcije.  

Prednosti fumigacije Detia Degesch fumigantima:

  1. Gas fosfor-vodonik (fosfin) brzo prodire u svaki prazan prostor, u najskrovitija i najnepristupačnija mesta gde druge vrste pesticida ne mogu. Druge mere i sredstva ne daju zadovoljavajuće rezultate, jer se štetočine nalaze u samim mašinama i transporterima, gde ne mogu da dopru ostali preparati, osim fumiganata.
  2. Maksimalna efikasnost protiv svih skladišnih štetočina (insekata, grinja, glodara), bez obzira u kome razvojnom stadijumu se nalaze.
  3. Brza i jednostavna primena, koja daje najbrže i najsigurnije rezultate u suzbijanju skladišnih štetočina.
  4. Gas fosfin se ne jedini sa organskim i neorganskim materijama. Ne prlja, ne utiče na miris, ukus, teksturu i druge kvalitativne osobine tretirane robe.
  5. Bez premca u zaštiti zdravlja potrošača. Fosfinski fumiganti ne ostavljaju štetne ostatke u tretiranim proizvodima i opremi, koji se bez opasnosti mogu koristiti za ishranu i dalju upotrebu.
  6. Kratka karenca – nakon provetravanja tretirana roba i proizvodni pogoni su spremni za dalju upotrebu.
  7. Sve gore navedeno omogućava da se izbegne vraćanje robe, gubitak poverenje partnera i potrošača, kao i ponovljenu zaštitu.

Fumigacija – opšteg ili lokalnog karaktera 

Opšta fumigacija obuhvata sav unutrašnji prostor mlina, a lokalna samo mlinske mašine, transportere i sprovodne cevi ili samo pojedine delove mlinskih postrojenja.

U situacijama kada se fumigacija ne može sprovesti u celokupnom objektu zbog proizvodnih potreba ili finansijskih razloga, pokušaj selektivne fumigacije može privremeno rešiti problem, ali samo na kraći period. Takođe, pojedini delovi mlinskih postrojenja, koji ne mogu redovno da se čiste zbog nepristupačnosti, treba izolovano da se tretiraju fumigantima kada se zapazi prisustvo štetočinama u njima. Ovo su kratkoročna rešenja. Dugoročno gledano, insekti će se vratiti i širiti iz drugih područja mlina, što će zahtevati ponovne tretmane i dodatne finansijske troškove. Stoga, selektivna fumigacija ne predstavlja trajno rešenje, već samo privremenu meru. Najefikasniji pristup je sveobuhvatna fumigacija celokupnog postrojenja, uz druge preventivne mere i strategije zaštite.

Redovna fumigacija – periodičnost

Mlinovi rade tokom cele godine. U toku zime, kada je aktivnost insekata u skladištima smanjena zbog niskih temperature, u mlinovima to nije uvek slučaj, naročito u novijim i modernijim mlinskim zgradama. Učestalost fumigacije zavisi od različitih faktora, kao što su vrsta mlina, vrste štetočina, intenziteta zaraženosti, specifičnosti mlinarske opreme i tehnologije proizvodnje i klimatskih uslova.

U mnogim slučajevima, fumigacija dva puta godišnje (na svakih 6 meseci) može biti vrlo korisna i efikasna strategija za kontrolu štetočina u mlinskoj industriji, i ovo je ranije (ex-YU) bio standard u mlinarskoj industriji. Fumigacija na svakih 6 meseci obezbeđuje smanjenje mogućnosti pojave infestacija, tj. eliminaciju potencijalnih infestacija, sprečava širenje štetočina kroz povezane sisteme transporta i skladištenja, te doprinosi dugoročnoj efikasnosti proizvodnje i stvaranju optimalnih uslova za očuvanje sigurnosti proizvoda.

Redovno sprovođenje fumigacije ne samo da eliminiše štetne insekte, već je povezano sa detaljnim čišćenjem mlina, što je i preduslov za njen uspeh. Ovi postupci, osim što direktno utiču na kvalitet i bezbednost hrane, imaju i dugoročne koristi u smislu smanjenja rizika od kontaminacije i održavanja visokih standarda sanitarnih uslova. Ovaj pristup doprinosi usklađenosti sa zakonodavnim i industrijskim normama vezanim za sigurnost hrane, što je ključno za zaštitu zdravlja potrošača i očuvanje konkurentnosti na tržištu.

Štetni insekti prodiru u mlinove i naseljavaju ih na više načina:

  1. preko zaraženog žita koje se prerađuje
  2. preko brašna iz drugih mlinova koje se koristi za mešanje
  3. preradom starog brašna
  4. preko starih zaliha
  5. preko ambalaže
  6. preko zaraženih transportnih sredstava
  7. preko osoblja – odeća, obuća ili oprema.
  8. preko alata za čišćenje
  9. preko pokretnih alata, mašina, transportera, nezadovoljavajuće ventilacije…
  10. preko glodara,
  11. aktivnim širenjem, letom, što se u prvom redu odnosi na žitne i brašnene moljce
  12. kroz prozore, vrata i otvore koji nisu dovoljno hermetično zatvoreni
  13. preko nesanitarnih uslova u okolini mlinova – loša higijena u blizini mlinova, kao što su smetlišta i mesta odlaganja otpada iz mlinova, može doprineti širenju insekata.
  14. preko spoljnih objekata poput skladišta ili silosa – ako su ti objekti zaraženi, insekti se mogu proširiti u mlinove.

USLOVI ZA USPEŠNU FUMIGACIJU

Čišćenje mlinske opreme i prostorija pre izvođenja fumigacije

U mlinovima je poseban problem razviće i zadržavanje štetočina unutar postrojenja, u samim mašinama, sprovodnim cevima, transporterima, bunkerima i u mrtvim uglovima na različitim mestima na kojima se uvek zadržavaju manje ili veće količine brašna.

Poseban problem u mlinovima predstavljaju gusenice brašnenog moljca (Ephestia kuehniella), koje paučinom povezuju čestice brašna u veće ili manje grudve, pričvršćene za unutrašnje površine mlinskih postrojenja. Aktivnošću moljca, mogu delimično ili sasvim da se zatvore sprovodne cevi u mlinu i da se oteža, ili čak onemogući, cirkulacija brašna, a samim tim i rad mlina normalnim kapacitetom. Na isti način može biti smanjena i propusna moć sita prekrivenih gustom paučinom. Prilikom mehaničkog čišćenja mlinova, koje se obično vrši u vreme tehničkog remonta mašinskih postrojenja i/ili pre fumigacije, iz mašina i sprovodnih cevi se izvlači i do desetine vreća brašna povezanog paučinom, u kome se lako zapaža ogroman broj insekata i njihovih larvi.

U starim mlinovima, problem štetočina je još veći nego u modernim mlinovima. U sastavu dasaka, u pukotinama drveta i na drugim sličnim mestima, uvek ima štetočina i teško ih je mehanički odstraniti prilikom čišćenja.

Pogrešno je ubeđenje da štetočine ne mogu da opstanu u mlinovima sa pneumatikom. I u najmodernijim mlinovima, ako se ne vodi računa, štetočine mogu masovno da se razmnožavaju i zadržavaju unutar mlinskih mašina.

Temeljno čišćenje mlinske opreme i prostorija je ključni preduslov za uspešnu fumigaciju. Najkritičniji delovi mlina u pogledu infestacije insektima su oni koji dolaze u direktan kontakt sa žitima, brašnom i drugim mlinarskim proizvodima, kao i oni koji se često koriste u procesima transporta i skladištenja. Ovi delovi uključuju sprovodne cevi, transportere (kao što su korita pužnih transportera), glave elevatora, valjne stolice, griz mašine, sita i filtere, ciklone i ventilatore, čistače zrna, vage, usipne koševe, ćelije za brašno, prostorije za pakovanje, skladišta gotovih proizvoda, skladišta žita, zidove, podove i dr.

Fumigacija ima specifične izazove u kontekstu prodora gasa kroz brašno. Brašno, zbog svoje sitne teksture i granulacije, može usporiti ili čak ograničiti prodor fosfina u dublje slojeve. S obzirom na to da je brašno vrlo kompaktno, fosfin može da prodre do površinskog sloja, ali duboko u složenim ili velikim naslagama brašna, prodor može biti ograničen i neće moći da se postigne željeni efekat na insekte unutar tih slojeva.

Čišćenje ne samo da smanjuje rizik od skrivenih legla štetočina, već omogućava da fumigant prodre u sva kritična područja mlina, čime se postiže potpuna eliminacija štetočina, a dodatno doprinosi održavanju uslova higijene i sigurnosti, kao i održavanju opreme.

Nakon završenog čišćenja, sva mlinska oprema se ponovo sastavlja i zatvara, ostavljajući samo jedan otvor kroz koji se postavljaju Degesch ploče. Taj otvor se potom zatvara, čime se omogućava efikasna distribucija i cirkulacija fosfina (PH3 gasa) kroz mlinsku opremu, čime se održava potrebna koncentracija fumiganta u periodu ekspozicije. Na ovaj način gas dospeva do svih delova opreme, osiguravajući da se štetočine eliminišu iz svih kritičnih mesta.

Hermetizacija objekta

Hermetičnost građevine koja se tretira je ključan faktor za uspešnost fumigacije, jer ona utiče na održavanje potrebne koncentracije fosfina (PH3 gasa) u toku perioda ekspozicije. Pošto mlinovi i skladišta kao građevinske konstrukcije ne obezbeđuju dovoljnu hermetičnost, mora se preduzeti niz mera da se to postigne. Zadovoljavajuća hermetičnost se postiže oblepljivanjem svih spoljnih otovora u zidovima i krovnoj konstrukciji. Ivice ramova svih prozora se oblepljuju, izuzev u slučaju PVC i ALU stolarije koja dobro dihtuje. Polomljena stakla se zamenjuju novim. Oblepljuju se i svi manji i veći otvori na spoljnim zidovima koji služe za prolaz vreća brašna, kao i transportera, ventilacionih uređaja, transportnih i ventilacionih cevi, itd., kao i sva spoljna vrata.  Vrata kroz koja treba da izađu radnici koji vrše fumigaciju, ona se oblepljuju na kraju, kada je postavljen fumigant i kada su radnici izašli iz objekta.

Veći otvori  u zidovima se najpre grubo zatvaraju drvenim iil metalnim poklopcima ili daskama, pa se tek preko njih stavlja papir ili najlon koji se prilepljuje za ivice. Ovo je potrebno zbog eventualne pojave jačeg vetra u toku fumigacije.

Za oblepljivanje se koriste papirne trake u koturovima ili papir od natron vreća isečen u trake odgovarajuće širine, kao i samolepljive trake sa tekstilnim pojačanjem čija je izdržljivost veća nego što nude papirne ili celofanske trake. Pored ivica oblepljuju se i spojevi dvokrilnih vrata i prozora. Kao lepljiva materija za papirne trake koristi se dekstrin (tapetol) rastvoren u vodu, koji se četkom nanosi na papirne trake ili na delove koji se oblepljuju. Za male otovore i pukotine u zidovima mogu da se koriste i razne zaptivne materije (npr. pur pena).

Procena rizika

Pre nego što se započne sa fumigacijom mlina, ključno je sprovesti detaljnu analizu specifičnih rizika, posebno u vezi sa bezbednošću radnika i drugih lica koji mogu biti izloženi procesu.

Objekti u kojima se vrši fumigacija moraju biti prostorno odvojeni od zgrada u kojima rade ili žive ljudi. U suprotnom, ove objekte treba iseliti za vreme trajanja fumigacije.  

Tokom provetravanja fosfin sadržan u fumigiranom prostoru pušta se u vazduh u relativno kratkom vremenskom periodu. Naročito na početku ovog procesa koncentracije fosfina u vazduhu u blizini fumigiranog objekta mogu biti naročito visoke.

Upoznati sve sudionike sa potencijalnom opasnošću za ljude, kao i sa osnovnim merama sigurnosti i postupcima u slučaju nezgode.

Oprema

Gas-maske i filteri treba da budu pripremljeni i dostupni svakom radniku u svakom trenutku u toku  primene fumiganta. Pre svake upotrebe, gas-maska treba da se proveri i osigura da je u dobrom stanju, sa adekvatnim funkcionalnim filterom. Svaki filter ima određeni vek trajanja u toku koga može da služi kao efikasna zaštita, ali samo do određene koncentracije. Kako je teško voditi tačnu evidenciju o dužini korišćenja filtera, daleko je bezbednije ako se za svaku fumigaciju, posebno većeg obima, koristi novi filter i posle toga izbaci iz upotrebe. Vrednost jednog filtera je vrlo mala i beznačajna u odnosu na rizik koji bi mogao da nastane u slučaju njegove neispravnosti.

Kod postavljanja Degesch ploča u ćelije za brašno, kao i na mestima gde postoji rizik od njihovog propadanja kroz mašine i drugu mlinsku opremu, vezivanje ploča kanapom doprinosi sigurnosti tokom procesa fumigacije. Iz ovog razloga potrebno je imati PP (polipropilensko) vezivo, skalpel i klešta za bušenje rupa (zumba). Zumbom se buši rupa na uglu, tj. kroz paprini okvir Degesch ploče.

Pripremiti dovoljan broj podloška za postavljanje Phostoxin peleta.

PLAN FUMIGACIJE

Svaka fumigacija mora unapred pažljivo da se isplanira, naročito kada su u pitanju fumigacije većeg obima (veliki višespratni  mlinovi). Ovaj proces mora biti izveden vrlo pažljivo, uz pridržavanje specifičnih smernica kako bi se obezbedila sigurnost i efikasnost.

Obračunavanje doze i količine fumiganata

Izračunavanje zapremine i preračunavanje količine fumiganata za svaki zaseban prostor u mlinu je vrlo važan korak u planiranju uspešne fumigacije. Ovaj proces obuhvata merenje dimenzija prostora (dužine, širine i visine) i izračunavanje zapremine. Za merenje se koristi laserski daljinomer.  Ukoliko prostor nije pravougaoni (složenijeg je oblika), potrebno je razdeliti ga na manje, pravougaone delove i izračunati zapreminu svakog dela, a zatim ih sabrati.

Uobičajena doza za fumigaciju mašina i druge mlinske opreme je 2 g/m³, dok u nekim slučajevima, može biti potrebno koristiti i višu dozu od 3 g/m³.  Dok je doza fumiganta za slobodan prostor u mlinu od 1 do 1,5 g PH3 gasa / m³. Doze mogu da variraju u zavisnosti od:

  • koliko je dobro očišćen mlin,
  • kakva je hermetizacija prostora,
  • trajanja ekspozicije,
  • stepena infestacije,
  • temperature prostora.

Na osnovu zapremine svakog prostora i doze primene fumiganta izračuna se tačna količina fumiganta koja će biti potrebna za svaki pojedinačni prostor.

U programu rada, svi proračuni treba da budu jasno dokumentovani i prikazani u tabelama. Treba navesti zapremine svih prostora (po spratovima i odeljenjima), tačnu količinu fumiganta koja je potrebna za svaki prostor, metodu primene i sve specifične napomene.

Odabir odgovarajućeg fumiganta

Prema zakonodavstvu i standardima sigurnosti hrane, brašno mora biti sigurno za ljudsku ishranu. Tretman koji uključuje eliminaciju štetočina mora da osigurava usklađenost sa higijenskim i zdravstvenim propisima.

Apsolutni prvak u izboru fumiganta za fumigaciju mašina, transprotera, cevovoda i ostale opreme u mline su DEGESCH PLOČE. Aktivna materija i inertne komponente ovog proizvoda smešteni su u posebno tehnološki osmišljenom papiru koji je propustan za vlagu i gas fosfin, dok sav ostatak izreagovanog preparata ostaje u njemu. Time je omogućeno da tretirana roba dolazi u kontakt samo sa oslobođenim fosfinom. Fosfin se ne jedini sa tretiranim proizvodima, on samo efikasno uništava štetočine, a njegov nosač i sve materije od značaja za bezbednost hrane ostaju unutar papira. Po završenoj fumigaciji ploče se uklanjaju ručno. Na ovaj način učinjen je epohalan iskorak u bezbednoj zaštiti hrane, koja ima bolju prođu na svetskom tržištu ispunjavajući uslove zakonskih propisa o bezbednosti hrane i kao takve Degesch ploče su bez premca u očuvanja zdravlja potrošača. Bezbedno, lako i brzo se primenjuju; bezbedno, lako i brzo se uklanjanje po završenoj fumigaciji. Degesch ploče su na bazi aktivne materije magnezijum-fosfid i kao takve brže se razlažu od proizvoda koji sadrže aktivnu materiju aluminijum-fosfid. Maksimalna koncentracija fosfina iz Degesch ploča se postiže nakon samo 24 do 36 sati, zboč čega su veoma efikasne za izvršenje brzih fumigacija, čak i pod neoptimalnim uslovima, tj. tamo gde se traži skraćena ekspozicija (minimalni broj dana prestanka rada mlina) i tamo gde su niže vrednosti temperature i relativne vlažnosti vazduha.

Za fumigaciju praznog prostora u mlinu mogu da se koriste PHOSTOXIN PELETE. Pelete se postavljaju na podloške u jednom sloju. Ukoliko su pelete postavljene jedna na drugu, gornji sloj, kako se razlaže, formira finu granulaciju od nosača aktivne materije, koja može otežati dotok vlage do donjeg sloja, što može dovesti do toga da pelete u donjem sloju ne izreaguju kako je predviđeno.

Ravnomerna raspodela / postavljanje fumiganta

Ravnomeran raspored fumiganta u svaki zaseban prostor mlina je važan za postizanje efikasne fumigacije, jer garantuje da svi delovi prostora budu podjednako i istovremeno izloženi potrebnoj koncentraciji fumiganta. Ovo znači da se izračunata količina preparata ravnomerno rasporedi u manjim količinama na više mesta u prostoru.

Broj radnika za izvođenje fumigacije

U zavisnosti od veličine objekta, kao i količine i načine primene fumiganta, treba odrediti optimalan broj radika za izvođenje fumigacije. Bezbednije je angaživati veći broj radnika nego produžiti njihovo zadržavanje u objektu pod gasom. Kod svake fumigacije, uvek treba da rade najmanje dva radnika zajedno, ako se u toku izvođenja fumigacije desi bilo kakva nezgoda jednom od njih.

U programu rada na fumigaciji utvrđuju se dužnost i pravac kretanja svakog angažovanog radnika i napismeno im se uručuje. Takođe, treba da se navede tačan raspored i količina fumiganta po odeljenjima i spratovima. Posao treba tako da bude organizovan da radnici uopšte ne prolaze kroz prostorije ili preko spratova, gde je već postavljen preparat. Tačno je definisan ulaz i izlaz iz objekta.

Napomena: Kod višespratnih mlinova, lift se ne koristi tokom izvođenja fumigacije zbog bezbednosti radnika. Naime, uvek postoji rizik da radnici mogu ostati zaglavljeni u liftu tokom procesa fumigacije. Sav preparat i drugi potreban materijal može da se rasporedi po spratovima pre početka fumigacije.

Uticaj fosfina na elektronske uređaje u mlinu

Fosfin (fosfor-vodonik) reaguje sa bakrom i bakarnim spojevima, naročito na višoj temperaturi i vlažnosti vazduha. Na električnim kontaktima, pinovima i konektorima, fosfin može uzrokovati oksidaciju i smanjenje provodljivosti, što utiče na efikasnost rada uređaja.

Na osnovu istraživanja, koncentracije iznad 2 g/m³ mogu izazvati oksidaciju elektronskih kontakata, što može dovesti do zastoja u radu mlinske opreme. U prostorijama sa najosetljivijom elektronikom, za njenu zaštitu, održavanje koncentracija od 1 g/m³ je dovoljno za efikasnu kontrolu štetočina, ali u isto vreme ne predstavlja rizik za ove uređaje.

Pored smanjenja koncentracije fosfina, kao dopunska predostrožnost, preporučuje se da se osetljiva elektronska oprema isključi sa napajanja, kao i da se uradi njihova izolacija. Za izolaciju mogu da se koriste PVC ili PE vreće, plastične i aluminijumske folije, lepljive trake i silikoni za zaptivanje.

Pre napuštanja i zatvaranja objekta, treba isključiti glavnu sklopku na razvodnoj tabli, tj. isključiti struju u objektu.

Poslednje provere

Pre početka fumigacije proveriti kako će se nakon završetka ekspozicije obaviti provetravanja.

Neposredno pre početka fumigacije, proveriti još jednom ima li u mlinu ljudi koji nisu uključeni u proces fumigacije i evakuisati ih iz objekta.

Pripremiti oznake i natpise upozorenja i ključeve za zaključavanje mlina.

Zaključavanje, obezbeđivanje i obeležavanje objekta

Mlin u kojem se vrši fumigacija mora biti zaključan tako da ni jedna neovlašćena osoba ne može ući u objekat. Obezbediti čuvara koji je u pripravnosti da reaguje, spreči i obavesti nadležne ako dođe do bilo kakvih problema ili odstupanja od sigurnosnih procedura. Na svakom ulazu u mlin postavljaju se vidne oznake i natpisi upozorenja o opasnosti i zabrani ulaska.

Ekspozicija (trajanje fumigacije)

Ekspozicija predstavlja jedan od ključnih faktora za postizanje uspešne fumigacije. Fumiganti zahtevaju određeno vreme da se postignu optimalni efekti eliminacije štetočina. Kod određivanja trajanja fumigacije potrebno je uzeti u obzir kvalitet hermetizacije prostora i očišćenosti mlina, temperaturu i vlažnost vazduha u mlinu, nivo infestacije i vrste štetočina i odabir fumiganta.

Period fumigacije mora biti dovoljno dug da omogući da gotovo sva količina fumiganata izreaguje, tako da ostane malo ili ništa neizreagovane aktivne materije. Prema preporuci proizvođača, minimalno vreme ekspozicije za proizvode na bazi magnezijum fosfida (DEGESCH PLOČE), pri temperature iznad 120C i relativnoj vlažnosti oko 60%, je 3 dana (72 časa).

Vreme ekspozicije je vreme prestanka rada mlina, zbog čega klijenti, tj. naručioci fumigacije često zahtevaju da fumigacija bude završena i pre optimalnog vremena fumigacije. Potrebno je odrediti optimalan balans između efikasnosti eliminacije štetočina i minimalnog vremena neaktivnosti mlina. Upravo ovo je jedan od razloga zašto se koriste DEGESCH PLOČE, koje su na bazi aktivne materije magnezijum-fosfid i kao takve brže se razlažu od proizvoda koji sadrže aktivnu materiju aluminijum-fosfid. Maksimalna koncentracija fosfina iz DEGESCH PLOČA se postiže nakon samo 24 do 36 sati, zboč čega su veoma efikasne za izvršenje brzih fumigacija, čak i pod neoptimalnim uslovima, tj. tamo gde se traži skraćena ekspozicija (minimalni broj dana prestanka rada mlina) i tamo gde su niže vrednosti temperature i relativne vlažnosti vazduha.

Provetravanje i ukljanjanje izreagovanog preparata

Posle isteka predviđenog perioda dejstva gasa (ekspozicije), pristupa se provetravanju objekta. Radnici obavezno nose gas-maske. Najpre se otvaraju sva moguća vrata bez ulaženja u objekat.

Tek posle isteka najmanje 30 minuta, radnici sa gas-maskama ulaze u objekat, otvoraju prozore i druge otvore za ventilaciju radi bržeg provetravanja. Pri tome ne smeju dugo da se zadržavaju unutar objekta.

Pravi se nova pauza od 30 minuta, posle koje radnici sa gas-maskama uklanjaju Degesch ploče i prah na podloškama (ostatak izreagovanih Phostoxin peleta).

Radnici se u toku pauza povlače iz blizine zgrade. U toku provetravanja, dok je objekat otvoren, treba zabraniti i sprečiti prilaz svima koji nisu uključeni u proces provetravanja.

Preporučuje se da objekat bude ventiliran 24 – 48 sati, zavisno od specifičnih uslova objekta, kao što su: Veličina objekta – veći prostori mogu zahtevati duži period provetravanja da bi se efikasno odstranili svi gasovi; Sistem ventilacije – ako objekat ima dobar sistem za prirodnu ventilaciju, ventilacija će biti efikasnija i trajaće kraće. U slučajevima gde se koriste mehanički ventilacioni sistemi, period ventilacije može biti kraći, ali još uvek je važno osigurati da svi delovi objekta budu dobro provetreni; Vlažnost i temperatura – viša temperatura i niža vlažnost mogu ubrzati disperziju fumiganta, dok niže temperature i veća vlažnost mogu usporiti proces.

Provera provetravanja

Kada istekne potreban period vremena za provetravanje, vrši se provera zaostale količine gasa u objektu pomoću detektora za gas, pre nego što se dozvoli normalno nastvaljanje poslova u njemu. Uklanjaju se oznake upozorenja.

Na osnovu svih parametara, FUMIGACIJA MLINA se potvrđuje kao najsigurnija, najefikasnija i najkompletnija metoda za dezinsekciju, koja ne samo da garantuje dugoročnu zaštitu, već i očuvanje kvaliteta proizvoda, čineći je jedinstvenim i neizbežnim rešenjem u mlinskoj industriji.